Girişimcilik ilkeleri

Girişimcilik ilkeleriİlkeler:

Pareto:
kaynağımız az ise herşeyi gerçekleştirmek yerini o şeyin %20 lik bir kısmını gerçekleştirebiliriz.
Pretotip:
Bir girişime başlamadan önce, girişim gerçekleştiğinde insanların sisteme karşı tutumlarının ne olabileceğini öğrenmek için işe koyulmadan önce hitap edilen kitlenin fikirlerinin alınmasıdır.
Huni prensibi:
pazarlamak, satış yapmak için çalıdığınız taraf huninin genis kısmı yapılan satışlar huninin dar kısmı olur. Huninin tıkanmaması için satış yapılabilecek kitleyi iyi araştırmak ve pazarlamayı iyi yönetmek gerekmektedir.

Seth godin

girişimin aslında ne olduğu, girişimcinin aslında ne yaptığı konusunda bir takım kafa karışıklıkları var.

İş modeli canvası startup lara tavsiye edilen bir canvas yatırımcıya nasıl sunum yapılır bir girişimi hayata geçirirken biz nelere dikkat etmeliyız.
İş modeli canvası
Çok fazla sayıda inovasyon yapmaya çalışan bir girişimci düşünüyorlar ki doğru fikri bulursam her şey kolayca ilerleyecektir. Şeklinde düşünüyorlar
Aslında tam tersini düşünüyorlar doğru olanın tersini düşünüyorlar. Olay fikirde değil olay icraatte
3 madde

  1. Fikir kolay olay fikirde değil olay icrada
  2. Değer önerisi ve iş modeli ile ilgili sürekli iterasyon yapmak yani değer önerisini ve iş modelini sürekli aramaya çalışmak test etmek, ölçmek sonra tekrar iyileştirerek yeni bir değer önerisi sunmak yeni bir iş modeli sunmak ve bu işlemi sürekli yapmak zordur.
  3. Operasyon hayata geçirme ölçeklendirme

Özet : Fikre saplanmamak gerekiyor fikir aslında işin o kadarda önemli bir kısmı değil asıl önemli olan kısım değer önerisini halletmek yani kimin için nasıl bir değer ürettiğinin farkında olmak empati kurmak karşı tarafın dünyasından bakarak bu değeri oluşturmaya çalışmak

Fatih Furkan Çambel

Hello, I enjoy sharing when I learn something.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *